poniedziałek, 10 grudnia 2012

Schemat Bernoulliego

Wśród doświadczeń wieloetapowych na szczególną uwagę zasługuję te, które polegają na n-krotnym powtórzeniu, w tych samych warunkach i niezależnie od siebie doświadczenia losowego, kończącego się tylko jednym z dwóch możliwych wyników. Takie doświadczenie nazywamy próbą Bernoullioego. Przykładem próby Bernoulliego jest: rzut monetą (orzeł, reszka), kupno losu na loterii (los wygrany, los przegrany).
Wielokrotne powtórzenie próby nazwiemy niezależnymi, jeśli pojawienie się dowolnych wyników w jednej próbie nie zmienia prawdopodobieństwa pojawienia się wyników przy pozostałych próbach.
Jeżeli przeprowadzimy n niezależnych i identycznych doświadczeń, w których są tylko dwa możliwe wyniki, to taki ciąg powtórzeń tego samego doświadczenia nazywamy schematem Bernoulliego. W schemacie tym jedno ze zdarzeń elementarnych nazywamy sukcesem, a drugie porażką.
W schemacie n prób Bernoulliego prawdopodobieństwo Pn(k) otrzymania dokładnie k sukcesów wyraża się wzorem:
,
gdzie p jest prawdopodobieństwem sukcesu, zaś q = 1 - p prawdopodobieństwem porażki w próbie Bernoulliego, przy czym 0 < p < 1, k = 0, 1, 2, ..., n.

Najbardziej prawdopodobna liczba sukcesów w schemacie Bernoulliego

Jeśli (n + 1)p nie jest liczbą całkowitą, to najbardziej prawdopodobną liczbą sukcesów w schemacie n prób Bernoulliego, jest największa liczba całkowita mniejsza od (n + 1)p. Jeśli natomiast (n + 1)p jest liczbą całkowitą, to najbardziej prawdopodobne są dwie wartości: (n + 1)p - 1 oraz (n + 1)p.

Test z http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=Rachunek_prawdopodobie%C5%84stwa_i_statystyka/Test_5:_Prawdopodobie%C5%84stwo_warunkowe_i_niezale%C5%BCno%C5%9B%C4%87

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz